Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Server kurmak joomla ehcp
Aşağıda, server kurmak hakkında ilginç bir diyalog joomlatr forumundan alınmıştır. sayın joomlatr yöneticileri, konuyu kapatmış, üyeliğimi de dondurmuşlardır.. Bu davranışlarından dolayı kınıyorum... birçok kurumun sansüründen yakınırken, kendinizin sansür uygulaması son derece yanlıştır. sansüre konu olan yer lüzumsuz görünse bile yanlıştır... ne biliyorsunuz, size göre lüzumsuz olan bir konu başkasına göre lüzumlu belkide ? neymiş, konu lüzumsuz uzadığından kapanmışmış...

neyse işte diyalog:
<!--break-->
A:
Arkadaşlar biz urfada yerel bir radyo yayını yapıyoruz. Kendi serverımızı kurduk ama windows. Ben bir linux server kurup joomla ile bir site hazırlamak istiyorum ve buradan radyo yayınımızı sunmak istiyorum bunu nasıl yapabillirim? acil yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum.

B:
valla bildiğim kadar bi web sayfası alıyosun böle bedava alıyosun bunları hotmail,gmail....vb. gibialıyosun onun üstüne kuruyosun ama bunlar senin web sitende reklam yapıyo işte bunların SQL destekli olanları fln var onları tavsiye ederim yalnız bende tam emin deilim
arkadaşım kusura bakma yanlış herhalde benim sölediğim özür dilerim

C:
Arkadaşım eğer server kurmak istiyorsan öncelikle bir linux sürümü bulmalısın (seçmelisin).

Ben Debian 4.0 netinstall kullanıyorum 180 mb lık bir iso dosyası internetten indirip cd ye yazıyorsun sonra kuruyorsun.

İnternetten istediğin eklentileride çevrimiçi kuruyor böylece Gb larca download yapmana gerek kalmıyor.

Bunun üstünede EHCP diye bir hosting panel var tamamen ücretsiz.

Belki inanamayacaksınız ama bir ilk bu paneli yazan bir türk ankarada yaşıyor.

Debian ın üzerine EHCP yide kuruyorsun hepsi bu kadar sınırsız domain sınırsız veritabanı sınırsız email alsana hosting.

Birde piyasada yok adsl ile hot yapılmazmız yok hızı yetmezmiş diye söylentiler var hiçbirine inanma 300 kişi online oldu tık demedi. Hemde adsl 1024/256

Ayrıca windows üzerine virtual pc kurupta sanal kurulumda yapabilirsin çalışıyor.

Joomladada hiç sorun çıkarmıyor.
Kolay gelsin

C:
Haa bu arada unuttum EHCP nin (Easy Hosting Control Panel) web sitesi www.ehcp.net burada gerekli dökğmanları bulabilirsin.

A:
ben siteye girdimde orada birçok indirme seçeneği var hangisiini indirmem gerekiyor..

ehcp:
ehcp version 0.27 cikti..
www.ehcp.net sayfasinda gerekli bilgiler var.

www.ehcp.net/download adresinden indirebilirsiniz.

direk linux sunucunuzda kurmak icin, asagidaki komutları komut satırında giriniz, direk kurmaya baslayacaktır....:

wget www.ehcp.net/download
tar -zxvf ehcp_latest.tgz
cd ehcp
./install.sh
#

Ayrıca, versiyon 0.27 ile beraber, easy one click install özelligi eklendi..
yani mesela hostinginiz icine joomla kuracaksınız, joomlayı kendi bilgisarına indir, aç, teker teker sunucuya ftp ile at, bunları yapmıyorsunuz.
onun yerine,
ehcp panelde, install scripts e tıklıyorsunuz, joomla seciyorsunuz, falan dizine kur diyorsunuz. kendisi indirip açıp dosyaları dizine kopyalıyor.. geri kalan joomla kurulumunu webden direk yapıyorsunuz... çok istenen bir özellikti... Ayrıca ehcp icine başka scriptler de , sadece url gösterilerek eklenebiliyor, yani easy oneclick install olarak...

ehcp hakkinda sorularınız olursa bana yazınız....
slmlar.

D:
Selamlar
Bu EHPC yi CentOs 5.2 versiona da kurailirmiyiz acaba?

ehcp:
centos redhat tabanlıdır,
ehcp ise debian tabanlı linuxlere kurulabilir,
bu nedenle centos da ehcpyi direk kuramazsınız.
ancak çok zorlama ile elle kurup belki çalıştırabilirsiniz ki, zor..

D:
Valla aslına bakarsanız radyo yayını filan beni pek ilgilendirmiyor ama şu ADSL üzerinde sunucu işi beni çok cezbetti.
300 kişiş aynı anda online oldu banamısın demedi diyor arkadaşımız, hemde bunun 1024/256 da olduğunu söylüyor.
Eğerki ben 300kişilik online kullanıcısı olan bir siteyi kurduğum serverda ADSL ile yayın yapabileceksem 4096/1024 e hemen geçerim.

4096kb download hızıyla sınırsız downloadımı yaparım, site kullanıcısına lazım olan zaten 1024kb lik upload bölümü. 1Mbit hızındada bir host hizmeti vermiş olurum.

Dışarıya hosting satışıda olmayacağı için Control Panelde olmazsa olmaz birşey değil benim için.
CentOS5.2 ile gayet güzel bir web sunucuda kurulabilir bence.
Zaten kiraladığımız hostlardada CentOs5.x veya 4.x sürümler kurulu değilmi

ehcp:
ubuntu artık birçok suncularda alternatif olarak var. veya debian.
ehcp tüm debian ve türevlerinde çalışıyor. kurulumu oldukça kolay. tek domain bile işletecekseniz, control panel gerekebilir, mailler için falan...

E:
öncelikle kendi işletim sisteminizde yani %99.9 umuz windows kullanıyoruz server kurup adsl ile internete bağlanabilir ve yayın yapabilirsiniz.nasıl mı?
öncelikle sabit bir ip numarası ile adsl hattı almanız gerekiyor. daha sonra kendi alan adınızı bir şirketten alıp o alan adınız için tek dns lik yönlendirme yapmazın gerekli(domaini aldığınız yerlerden dns yönlendirmelerini ayarlayabiliyorsunuz yani sizin için dns tanım
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping